Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 1
W tym miesiącu: 1
Wszystkich: 786

Aktualności

Inwestycja zakończona. Wezeł już otwarty.

Choć jego oficjalne otwarcie planowane jest na 12 października, od piatku 3 października można już jeździć ślimakiem łączącym DK - 1 z Aleją Jana Pawła II. Budowa najwiekszej, jak dotąc, inwestycji drogowej w mieście trwała od lipca ubiegłego roku.

Otwarcie dwupoziomowego skrzyżowania to efekt pozwolenia na użytkowanie, które otrzymał właśnie częstochowski Miejski Zarzad Dróg i Transportu. Oddanie do użytku nastąpiło podczas briefingu prasowego przy węźle. Ostatnią barierę wspólnie zdjęli Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, Senator RP Andrzej Szewiński, Poseł RP Marek Balt, przedstawiciel Wykonawcy - ilfinger Infrastructure Marcin Lewandowski oraz dyrektor MZDiT Mariusz Sikora.

- Chcemy, żeby kierowcy już dziś mogli korzystać z nowego węzła. To inwestycja, na którą czekali nie tylko mieszkańcy miasta czy regionu, ale kierowcy z całej Polski. To miejsce strategiczne i newralgiczne - mówił Krzysztof Matyjaszczyk.

Według szacunków przez wyermontowany odcinek tracy codziennie przejeżdża około 45 tys. samochodów. Nowy węzeł pozwala na udrożnienie sieci drogowej w mieście, usprawnienie połączeń międzyregionalnych, zwiększenie bezpieczeństwa i płynności ruchu; skraca czas przejazdu w ruchu tranzytowym i między dużymi miastami w kraju.

- Wykonawcy nie jest łatwo realizować tak wielką inwestycję w centrum duzego miasta. Dzieki współpracy zamawiajacego, wykonawcy, podwykonawców, projektantów i nadzoru udało się to zrobić sprawnie i stosunkowo nieuciażliwie dla miasta - podkreslił członek zarządu Bilfinger Infrastructure Marcin Lewandowski.

Oficjalne, połaczone z festynem w okolicy węzła, otwarcie i podsumowanie inwestycji nastapi w niedzielę 12 października.

Całkowity koszt inwestycji wraz z wykupami gruntów i pracami dodatowymi wyniósł ponad 83 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet VI "Drogowa i lotnicza sieć TEN-T, działanie 6.1. "Rozwój sieci drogowej" to blisko 64 mln.

W ramach projektu wykonani:

- przebudowę odcinka DK - 1 na wysokości skrzyżowania - z całkowitą wymianą konstrukcji nawierzchni,

- przebudowę odcinka DK - 46 (fragment alei Jana Pawła II),

- budowę i przebudowę odcinków dróg gminnych (Drogowców, Srebrnej),

- 3 ronda,

- budowę węzła DK - 1 - DK - 46.

Zmiana organizacji ruchu na DK - 1 (Al. Wojska Polskiego) w Częstochowie

W dniach 25.08.2014 (od godz. 11.00) do dnia 31.08.2014

- w zwiazku z przebudową skrzyżowania ruch al. Wojska Polskiego w rejonie budowanego węzła zawężony zostanie do jednego pasa ruchu dla każdego kierunku i prowadzony bedzie jezdnią zachodnią (jezdnia wschodnia będzie zamknieta dla ruchu)

- dojazd do ul. Drogowców (i zlokalizowanych w ich rejonie obiektów handolowo - usługowych) będzie możliwy od strony ul. Srebrnej (przez nowo wybudowany most)

Uwaga!!! 25.07.2013 r. nastąpi zmiana organizacji ruchu

Dnia 25.07.2013 r. dla celów realizacji zadania zamknięty zostanie odcinek ulicy Srebrnej na wysokości ulicy Kamiennej. W związku z powyższym ulegnie również zmianie trasa autobusów nr 26, która na czas budowy przebiegać będzie ulicą Mirowską.

Rusza budowa węzła drogowego

Na parkingu przy Zajeździe Jurajskim w Częstochowie zainaugurowano prace związane z "Przebudową DK-1 w Częstochowie, budową wiaduktu na skrzyżowaniu z DK-46 i połączeniem z ul. Srebrną" - największej w ostatnich latach inwestycji drogowej realizowanej w Częstochowie. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przekazał w czwartek symbolicznie łopatę wykonawcy inwestycji - firmie Bilfinger Infrastructure.

Już coraz bliżej...

Celem każdej inwestycji drogowej w Częstochowie jest to, aby łatwiej poruszało i przemieszczało się nam wszystkim po mieście. Oczywiście dotyczy to wszystkich użytkowników ruchu drogowego - od kierowców, przez rowerzystów, po pieszych. Są jednak takie inwestycje, których realizacja wpływa diametralnie na usprawnienie ruchu miejskiego i tranzytowego nie tylko na lata, ale na dekady. Takim zadaniem jest właśnie Przebudowa DK - 1 w Częstochowie, budowa wiaduktu na skrzyżowaniu z DK - 46; połączenie z ul. Srebrną.

Strony internetowe Trustnet